„Net skaitydami ar klausydami šaltinių ar kai kurių mokslininkų aiškinimų apie lietuvių „gamtos kultą” turime juos labai koreguoti: ne gamta buvo kulto objektas ir net ne šventi objektai, o šventumas, juntama ir pajaučiama švelni galia. Lietuvių religijos esmė nuo seniausių laikų turėjo būti susijusi su potyriniu, meditaciniu elementu šventumo akivaizdoje. Žinoma, šventumas yra meditacijos ir kontempliacijos raiškos vieta, tačiau tai visų pirma ryšio vieta. Ryšio su tą šventumą generuojančiomis galiomis.” (Gintaras Beresnevičius)

Šių minčių įkvėptas kuriamas 2024 m. šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės vokalinių ansamblių koncertas „Žeme, kas tu esi?”, kuris vyks antrą kartą, 2024 m. liepos 4 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

„Žeme, kas tu esi?” — paklausime koncerte; kiek dar tave niokosime ir taip tavęs negerbsime? Juk mūsų tautos ištakos — žemė, gamta, dievai. Šiuo metu labai aktuali tema — ekologija. Tirpsta ledynai, žemėje vyksta įvairūs ją ardantys reiškiniai. Tad nenuostabu, jog ir koncerte bandysime pavaizduoti tirpstančio ledyno fragmentą.

Šis koncertas — geriausių šalies vokalinių ansamblių sambūris, kuriame turėsime galimybę pamatyti ir išgirsti, kaip atgimsta vokalinių ansamblių menas. Koncerte dalyvaus 31 vokalinis ansamblis (apie 300 atlikėjų) iš Kauno, Klaipėdos, Šakių raj., Rokiškio, Kupiškio, Miežiškių, Ukmergės, Pakruojo raj., Linkuvos, Šiaulių, Palangos, Vilniaus, Kauno, Visagino, Kazlų rūdos, ir kitų miestų ir miestelių. Taip pat laukiame svečių iš JAV.

Ansambliai koncerte atliks lietuvių autorių Gintarės Jautakaitės, Gintaro Venislovo, Vytauto Miškinio, Romualdo Gražinio, Danguolės Beinarytės, Leonido Abario, Kęstučio Daugirdo, Gedimino Kalino, Lino Adomaičio, Laimio Vilkončiaus, Vytauto Kernagio kūrinius. Bus atlikta keletą naujai parašytų kūrinių. Tai Linos Kairytės, Vaivos Kriščiokaitytės, Rimvydo Mitkaus, Sauliaus Petreikio, Vaclovo Augustino ansambliams skirtus kūrinius. Koncertas apjungs įvairius scenos menus į vieną vaizdų, garsų ir pagarbos kupiną II-ąjį vokalinių ansamblių vakarą.

KŪRYBINĖ GRUPĖ

Meno vadovė Danguolė Aukselienė
Meno vadovės pavaduotojas Kęstutis Jakeliūnas
Koncerto direktorė Gražina Makelienė
Režisierius Gildas Aleksa