VU biblioteka prisideda prie Dainų šventės šimtmečio minėjimo ir birželio 26 dieną kviečia visus dainingam susitikimui – 17 val. P. Smuglevičiaus salėje bus atidaryta paroda Kada aš dainuoju, tada aš laimingas. Atidarymo metu gerą nuotaiką užtikrins VU Dainų ir šokių ansamblio liaudies instrumentų orkestro atliekami muzikiniai kūriniai. Renginyje skambės kanklės, lumzdeliai ir birbynės.
„Nepaprastai malonu, kad šia vasariška paroda prisidėsime prie šurmulingos Dainų šventės, kurią jau visai netrukus pasitiksime Vilniuje. VU bibliotekoje saugoma daug vertingų dokumentų – rankraščių, retų spaudinių, ir kitų, liudijančių šios, neabejoju, visai Lietuvai, reikšmingos šventės istoriją“ – sako Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė. Anot jos, paroda praplės žinias apie lietuvių liaudies dainas, jų rinkimą ir tyrinėjimus, chorinės muzikos reikšmę Lietuvos kultūroje ir kelią pirmosios Dainų šventės link.
Parodos pavadinimas skamba panašiai kaip eilutės iš XIX amžiaus antrosios pusėje gyvenusio poeto Antano Vienažindžio eilėraščio labai simbolišku pavadinimu – Daina. Anot tyrinėtojų, jos yra A. Vienažindžio credo, dainuojančios sielos esmė ir poeto lemtis, kuri reprezentuoja ir tautos likimą.
Vieni įdomiausių parodos eksponatų – rankraščiai su XIX amžiaus pabaigos–XX amžiaus pradžios folkloro rinkėjų įvairiose Lietuvos vietovėse užrašytomis liaudies dainomis iš Lietuvių mokslo draugijos, kurios iniciatoriumi ir pirmininku buvo Jonas Basanavičius, tautosakos rinkinių, nuo 2013 metų įtrauktų į UNESCO programos Pasaulio atmintis Lietuvos nacionalinį registrą.
Parodos lankytojai taip pat galės išvysti Simono Daukanto, Jono Basanavičiaus, Mato Slančiausko, seserų Elvyros, Mikalinos ir Stefanijos Glemžaičių bei kitų žymių lietuvių tautosakos rinkėjų rankraščių. Parodoje bus eksponuojami keletas leidinių, turinčių ypatingą reikšmę lietuvių liaudies dainų rinkimo, tyrimo ir publikavimo istorijoje. Vienas jų – pirmoji spausdinta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija – XVI amžiaus pabaigoje išleista Motiejaus Strijkovskio Kronika, kurioje yra vieni ankstyviausių lietuvių liaudies dainų paminėjimų.
Parodos dalyje, skirtoje lietuvių kompozitoriams – pirmųjų profesionalių Lietuvos muzikų, harmonizavusių liaudies dainas ir kūrusių autorines dainas chorams ir solistams, kūrinių publikacijos. Bus eksponuojamas laikraščio Varpas numeris, kuriame pirmąkart išspausdinta Vinco Kudirkos Tautiška giesmė, tapusi Lietuvos himnu. Jį sugiedant buvo pradėta ir pati pirmoji Dainų šventė 1924 metais. Tarp parodos eksponatų – ir įvairių laikotarpių dainų švenčių leidiniai, programos, nuotraukos iš renginių.
Kviečiami dalyvauti visi, kurie neabejingi lietuvių liaudies muzikai ir domisi jos tyrinėjimais.
Parodos atidarymas: 2024 m. birželio 26 d. 17 val. Įėjimas laisvas.
Paroda veiks: nuo 2024 birželio 26 d. iki 2024 m. spalio 10 d.
Vieta: VU biblioteka, P. Smuglevičiaus salė, Universiteto g. 3, I a.