2003 m. lapkritį UNESCO įtraukė Estijos, Latvijos ir Lietuvos Dainų ir šokių švenčių tradiciją į Nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Dabar, praėjus 21 metams, Dainų ir šokių švenčių organizatoriai bei kūrėjai iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos Taline susitiko konferencijoje, provokuojančiai pavadintoje „Jubiliejai praėjo. Ar turime priežasčių švęsti?

Konferencija buvo suskirstyta į penkias temines sesijas. Pirmojoje sesijoje Estijos Dainų ir šokių šventės fondo vadovas Margusas Toomla kartu su kolegomis iš Latvijos ir Lietuvos aptarė pagrindines Dainų šventės tradicijos tvarumo užtikrinimo sąlygas. Antroje sesijoje buvo kalbama apie kolektyvų vadovų situaciją, trečiojoje – Dainų šventės lokacijų sąlygas ir plėtrą Baltijos šalyse, ketvirtojoje vyko diskusija „Dainų ir šokių šventės ateitis dalyvių akimis“, o penktojoje pasidalinta naujų tradiciją palaikančių projektų ir iniciatyvų patirtimi.

Pasak Estijos Dainų ir šokių šventės fondo vadovo Marguso Toomlos, konferencijos tikslas – apibendrinti Baltijos šalių bendradarbiavimą, nuolat vykstantį pasikeitimą neįkainojama informacija apie šią unikalią tradiciją ir atkreipti dėmesį į svarbiausius tvarumo klausimus, susijusius su tradicijos išsaugojimu.

Bet ne mažiau svarbi konferencijoje buvo ir Dainų švenčių tradicijos problematika. Visų šalių ekspertai - švenčių organizatoriai, meno vadovai, šventėje dalyvaujančių žanrų lyderiai - priėmė rezoliuciją, atkreipiančią dėmesį į veiksmus, kurių būtina imtis tam, kad Baltijos šalys išlaikytų šią unikalią tradiciją.

Ypatingas dėmesys skirtas kolektyvų vadovams - visos trys šalys, nepaisant skirtingų aplinkybių, sutarė, kad šių tradicijos puoselėtojų darbo sąlygas būtina skubiai gerinti. Gerąja patirtimi, kuomet valstybė iš dalies remia kolektyvų vadovų atlyginimus, pasidalinę Latvijos ekspertai pabrėžė, kad net ir to neužtenka - kolektyvų vadovų profesija dar nėra pakankamai patraukli darbo rinkoje iš daugybės pasiūlymų besirenkančiam jaunimui. Su visu konferencijoje priimtos rezoliucijos tekstu galima susipažinti čia: https://2025.laulupidu.ee/eesti-lati-ja-leedu-uhiskonverents/konverentsi-resolutsioon/

Pagrindinis šių metų konferencijos organizatorius – Estijos dainų ir šokių šventės fondas, partneriai – Estijos nacionalinė UNESCO komisija, Kultūros ministerija, Estijos liaudies šokių ir liaudies muzikos draugija, Estijos chorų asociacija ir Estijos choro dirigentų asociacija. Prie konferencijos teminio planavimo prisidėjo ir kolegos iš Latvijos ir Lietuvos.

Organizatorius
Lietuvos nacionalinis kultūros centras
Pagrindiniai partneriai
LR kultūros ministerija, Vilniaus m. savivaldybė, Kauno m. savivaldybė, Lietuvos savivaldybės
Informacinis
partneris
LRT
Mecenatas
Swedbank
Renginį globoja
LR Prezidentas
Gitanas Nausėda
LR Prezidentas
Patronažą skiria
UNESCO
Rėmėjai
Švyturys Nealkoholinis, Neste, Maxima
LTG Link, Kautra, Twinsbet Arena
ACM, Retail Media Baltic, Piksel
Clear Channel, Akropolis
Partneriai
Vilniaus Parkai, Valdovų rūmų muziejus, Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija
Vilniaus Televizijos Bokštas, Monetų Namai, Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus