Dainų šventėje dėmesio skiriama ir vaizduojamajam menui – liaudies dailei. Parodoje eksponuojama visos Lietuvos geriausių šiuolaikinių liaudies meistrų kūryba, įkvėpta tradicinio protėvių gyvenimo būdo.

Šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės Liaudies meno paroda, pasitelkdama medžio šerdies vaizdinį, lankytojams atskleis tradicijos gyvybingumą. Šerdis šioje parodoje – ir ašis, kūną palaikants situburas, ir gyvybės ištakos, versmė, ir širdis, branduolys, esmė. Sudarant parodos kolekciją siekiama atlikti tam tikrą liaudies meno situacijos analizę ir diagnozuoti, ką – klestėjimą ar dekadansą – liaudies menas išgyvena šiandien. Ar jis išlaikė esminius bruožus, jį suformavusias prasmes, paskirtis? Ką jis laiko tėkmėje įgijo ar prarado?

Parodoje bus bandoma nustatyti, ar šiandienos kūryboje atsispindi principas, kad gyvybės pagrindas yra idėjų ir formų įvairovė, ir ar esama darnaus santykio su tradicija. Bus tyrinėjama, ar tradicija vis dar tebebyloja apie tai, kuo šioje kultūros raiškoje esame saviti, ar ir kuo skiriamės nuo kitų kultūrų šiuolaikinio liaudies meno kūrėjų, ar galime įžvelgti pasaulio kultūros raidos tendencijų įtaką mūsų meistrams. Ekspozicijai numatoma pritraukti tautinių bendrijų (žydų, karaimų, romų ir kt.) meistrų darbų, stebint tarpusavio ryšius ir skirtumus. Parodos rengėjai sieks atskleisti ir tai, kokią investiciją liaudies menas gali suteikti dabarties ir ateities vizualiesiems menams ir kultūrai apskritai.

Parodą papildys teminių ekskursijų programa, kurią ves įvairių kultūros sričių gidai – dailininkai, menotyrininkai, mitologai, etnologai, kiti meno ir nematerialaus kultūros paveldo žinovai, tyrinėtojai, kūrėjai.

Parodos kūrybinė grupė:

Kuratorės Aušra Jasiukevičiūtė, Asta Valiukevičienė, Solveiga Petkevičienė;

Architektės Laura Kuršvietytė, Jūratė Volkavičiūtė;

Konsultantai Dalia Bernotaitė-Beliauskienė, dr. Vytautas Tumėnas, Vida Šatkauskienė.

Parodos atidarymas 2024 m. liepos 2 d. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinyje Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3, Vilnius).

Nacionalinės liaudies dailės parodos nuostatai

Organizatorius
Lietuvos nacionalinis kultūros centras
Partneriai
LR kultūros ministerija, Vilniaus m. savivaldybė, Kauno m. savivaldybė, Lietuvos savivaldybės
Informacinis
partneris
LRT
Mecenatas
Swedbank
Renginį globoja
LR Prezidentas
Gitanas Nausėda
LR Prezidentas
Rėmėjai
ACM, Retail Media Baltic, Piksel
Clear Channel, AviaSolutionsGroup Arena